Bourns Inc. CR0603-FX-7680ELF
CR0603-FX-7680ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-7680ELF
Brief Description
RES SMD 768 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-7680ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-7680ELF
QUANTITY
CR0603-FX-7680ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-7680ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-7680ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-7680ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-7680ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-7680ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-7680ELF
FIXED IND 33UH 550MA 290 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 20LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0606 datasheet.pdf
MOD IPM L-SER 6PAC 1200V 200A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
I/O TL KT-BASIC FTRS+3GRP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf