Bourns Inc. CR0603-JW-101GLF
CR0603-JW-101GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-101GLF
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-101GLF.pdf
Availability of CR0603-JW-101GLF
QUANTITY
CR0603-JW-101GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-101GLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-101GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-101GLF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-101GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-101GLF Details Description
Related parts for CR0603-JW-101GLF
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
MULTIPLEXER UHF 4PORT datasheet.pdf
T2 TRACK ASSEMBLY datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 2500W 50A 55ST-1 datasheet.pdf