Bourns Inc. CR0603-JW-475ELF
CR0603-JW-475ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-475ELF
Brief Description
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-475ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-475ELF
QUANTITY
CR0603-JW-475ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-475ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-475ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-475ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-475ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-475ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-475ELF
BACKSHELL DB25 DIE CAST ZINC datasheet.pdf
CAP 3500F 0% +20% 2.7V CHAS MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf