Bourns Inc. CR0603-JW-562GLF
CR0603-JW-562GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-562GLF
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-562GLF.pdf
Availability of CR0603-JW-562GLF
QUANTITY
CR0603-JW-562GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-562GLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-562GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-562GLF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-562GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-562GLF Details Description
Related parts for CR0603-JW-562GLF
JUMPER-H1504TR/A3049S/X 8" datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 12V 30MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 1.6PSI ABSO 3.3V SIP datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 130MA 5.66 OHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
200A BACK STUD CONNECTED-BLACK datasheet.pdf