Bourns Inc. CR0603-JW-685ELF
CR0603-JW-685ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-685ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-685ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-685ELF
QUANTITY
CR0603-JW-685ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-685ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-685ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-685ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-685ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-685ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-685ELF
RES ARRAY 4 RES 750K OHM 0804 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 5.6V 75MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
LED XLAMP XP-G 4500K WHITE SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
TV 6C 6#12 PIN RECP datasheet.pdf
High Precision 5 V Reference IC datasheet.pdf