Bourns Inc. CR0805-FX-1961ELF
CR0805-FX-1961ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1961ELF
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1961ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1961ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1961ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1961ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1961ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1961ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1961ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1961ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1961ELF
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC DUAL HOTSWAP PWR CONT 16-SOIC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/WHT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
RACK STEEL 10X13X27 GRY datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 35MA 1.35 OHM datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
SENSOR FORCE LOAD CELL 500LBS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf