Bourns Inc. CR0805-FX-2050ELF
CR0805-FX-2050ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-2050ELF
Brief Description
RES SMD 205 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-2050ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-2050ELF
QUANTITY
CR0805-FX-2050ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-2050ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-2050ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-2050ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-2050ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-2050ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-2050ELF
IC REG CTRLR PWM CM 8TSSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 15AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 200V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CLOUDGATE DC POWER SUPPLY (3 ME datasheet.pdf
MICRO 51C S 120" WHT JACKS NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTVE 7.5A 32VDC BLADE datasheet.pdf