Bourns Inc. CR0805-FX-2870ELF
CR0805-FX-2870ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-2870ELF
Brief Description
RES SMD 287 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-2870ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-2870ELF
QUANTITY
CR0805-FX-2870ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-2870ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-2870ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-2870ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-2870ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-2870ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-2870ELF
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5A THRU datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 90W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
COMBO D-CONTACTS datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM GREEN DIFF datasheet.pdf