Bourns Inc. CR0805-FX-3302ELF
CR0805-FX-3302ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-3302ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-3302ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-3302ELF
QUANTITY
CR0805-FX-3302ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-3302ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-3302ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-3302ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-3302ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-3302ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-3302ELF
BIT PHILLIPS SZ3 1.97" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V/2.8V 16QFN datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 2A datasheet.pdf
SOLDER RA 63/37 .062" 1/2 LBS datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf