Bourns Inc. CR0805-FX-33R0GLF
CR0805-FX-33R0GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-33R0GLF
Brief Description
RES SMD 33 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-33R0GLF.pdf
Availability of CR0805-FX-33R0GLF
QUANTITY
CR0805-FX-33R0GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-33R0GLF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-33R0GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-33R0GLF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-33R0GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-33R0GLF Details Description
Related parts for CR0805-FX-33R0GLF
IC EEPROM 64KBIT 3MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 0.2A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 351V 6KA DISC 17MM datasheet.pdf
PANEL SIDE 56X32X0.8" BLACK 1/PR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 4V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 175A DO205 datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf