Bourns Inc. CR0805-FX-4702ELF
CR0805-FX-4702ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-4702ELF
Brief Description
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-4702ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-4702ELF
QUANTITY
CR0805-FX-4702ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-4702ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-4702ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-4702ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-4702ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-4702ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-4702ELF
IC RTC PHANTOM PAR 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
WIREWAY TOP OPENING 2.5X2.5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 56 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB SPR CLA HIGH/TYPE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf