Bourns Inc. CR0805-FX-5363ELF
CR0805-FX-5363ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-5363ELF
Brief Description
RES SMD 536K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-5363ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-5363ELF
QUANTITY
CR0805-FX-5363ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-5363ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-5363ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-5363ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-5363ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-5363ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-5363ELF
IC MUX/DEMUX QUAD BUFF 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
PNEUM VALVE SUBBASE DIN 17.5MM W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
L37-3 SHEET 100X100X5MM datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 13.3MM datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-S300-RV24 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2ND-LEVEL datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf