Hirose Electric Co Ltd DF37C-24DP-0.4V(75)
DF37C-24DP-0.4V(75) picture photo
Mfg. Part Number
DF37C-24DP-0.4V(75)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 24POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37C-24DP-0.4V(75).pdf
Availability of DF37C-24DP-0.4V(75)
QUANTITY
DF37C-24DP-0.4V(75) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37C-24DP-0.4V(75)
Internal Part NumberEIS-DF37C-24DP-0.4V(75)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions24
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.030" (0.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37C-24DP-0.4V(75)
Related LinksDF37C-24D, DF37C-24DP-0.4V(75) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37C-24DP-0.4V(75) Details Description
Related parts for DF37C-24DP-0.4V(75)
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 20A 240V datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 100A DO205AA datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 32PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 600MM X 450MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 80MHZ 20SSOP datasheet.pdf
RES 220 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf