Bourns Inc. CR0805-FX-5602ELF
CR0805-FX-5602ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-5602ELF
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-5602ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-5602ELF
QUANTITY
CR0805-FX-5602ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-5602ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-5602ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-5602ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-5602ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-5602ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-5602ELF
FUSE BRD MNT 62MA 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TRANSMIT FILTER US PCS 1.6X2.0MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 7.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2A TO252 datasheet.pdf
LED ARRAY WARM WHITE 3700LM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 64TBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V NP0 1111 datasheet.pdf