Bourns Inc. CR0805-FX-68R1ELF
CR0805-FX-68R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-68R1ELF
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-68R1ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-68R1ELF
QUANTITY
CR0805-FX-68R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-68R1ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-68R1ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-68R1ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-68R1ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-68R1ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-68R1ELF
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 630VDC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.5MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 340MA 5.75 OHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 300MA DO213AA datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X25MM 3WR datasheet.pdf