Bourns Inc. CR0805-JW-154ELF
CR0805-JW-154ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-154ELF
Brief Description
RES SMD 150K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-154ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-154ELF
QUANTITY
CR0805-JW-154ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-154ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-154ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-154ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-154ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-154ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-154ELF
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SODIMM DDR 200POS R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 548 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
REED RELAY 1 FORM A 24V TH datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf