Bourns Inc. CR0805-JW-682ELF
CR0805-JW-682ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-682ELF
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-682ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-682ELF
QUANTITY
CR0805-JW-682ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-682ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-682ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-682ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-682ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-682ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-682ELF
RES SMD 1.15 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC MAX PWR POINT TRACKING 48LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 232K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 31POS datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8DSBGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1.5A datasheet.pdf