Sumida Corporation CR105NP-120MC
CR105NP-120MC picture photo
Mfg. Part Number
CR105NP-120MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 2.45A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
CR105NP-120MC.pdf
Availability of CR105NP-120MC
QUANTITY
CR105NP-120MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR105NP-120MC
Internal Part NumberEIS-CR105NP-120MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCR105
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating2.45A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.358" W (10.00mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR105NP-120MC
Related LinksCR105N, CR105NP-120MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CR105NP-120MC Details Description
Related parts for CR105NP-120MC
Crystal 24.5760MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
508FX2-SC SWITCH datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC/28VDC datasheet.pdf