TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-11JA
DJT16E21-11JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-11JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E21-11JA.pdf
Availability of DJT16E21-11JA
QUANTITY
DJT16E21-11JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-11JA
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-11JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-11JA
Related LinksDJT16E, DJT16E21-11JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-11JA Details Description
Related parts for DJT16E21-11JA
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 6W datasheet.pdf
R100M, ROPE ONLY 100M datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W DO204AL datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 7' BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO-214AA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.25A SOT23 datasheet.pdf