Bourns Inc. CR1206-FX-1180ELF
CR1206-FX-1180ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1180ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1180ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1180ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1180ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1180ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1180ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1180ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1180ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1180ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1180ELF
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC PWM HIGH-SIDE SWITCH 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF SER 70V SOT-23 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 61MHZ RRO 10UTQFN datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 42POS datasheet.pdf