Bourns Inc. CR1206-FX-1200ELF
CR1206-FX-1200ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1200ELF
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1200ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1200ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1200ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1200ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1200ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1200ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1200ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1200ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1200ELF
IC DRIVER MOSFET SYNC BUCK 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 57MA 17 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 6POS THRUHL datasheet.pdf
SAFETY RELAY 24VDC 2 NO SAFETY datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf