Bourns Inc. CR1206-FX-1271ELF
CR1206-FX-1271ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1271ELF
Brief Description
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1271ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1271ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1271ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1271ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1271ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1271ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1271ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1271ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1271ELF
IC BACKUP BATT CNTRLR 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.5% 8W TO220-4 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf