Bourns Inc. CR1206-FX-1400ELF
CR1206-FX-1400ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1400ELF
Brief Description
RES SMD 140 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1400ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1400ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1400ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1400ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1400ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1400ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1400ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1400ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1400ELF
TRANSDUCER 100# PRES 1-5V datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER CHIP 48-SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.65KV 1.5A DO204 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
ANT OMNI RINGO 33-44MHZ 250W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.01% 1/4W 2512 datasheet.pdf