Bourns Inc. CR1206-FX-1542ELF
CR1206-FX-1542ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1542ELF
Brief Description
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1542ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1542ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1542ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1542ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1542ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1542ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1542ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1542ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1542ELF
FIXED IND 470NH 1.7A 108.5 MOHM datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .300 14POS datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 697-FCBGA datasheet.pdf
KIT EVAL ICD3 WITH PICDEM 2 PLUS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf