Bourns Inc. CR1206-FX-1604ELF
CR1206-FX-1604ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1604ELF
Brief Description
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1604ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1604ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1604ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1604ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1604ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1604ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1604ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1604ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1604ELF
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.3V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16QFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB SRAM 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 13MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf