Bourns Inc. CR1206-FX-2152ELF
CR1206-FX-2152ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2152ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2152ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2152ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2152ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2152ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2152ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2152ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2152ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2152ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2152ELF
KIT DEV ASK/FSK RCVR BRD 433MHZ datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 115V datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES 226 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TV 13C 13#22D SKT RECP datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 16 V datasheet.pdf