Vishay/Dale RLR07C2202GSR36
RLR07C2202GSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2202GSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2202GSR36.pdf
Availability of RLR07C2202GSR36
QUANTITY
RLR07C2202GSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2202GSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C2202GSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2202GSR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C2202GSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2202GSR36 Details Description
Related parts for RLR07C2202GSR36
IC V/F AND F/V CONVERTER 14 DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf