Bourns Inc. CR1206-FX-2401ELF
CR1206-FX-2401ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2401ELF
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2401ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2401ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2401ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2401ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2401ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2401ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2401ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2401ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2401ELF
RES 7K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 33 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 64TBGA datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
330UF 63V 16X16X16 MM 105C 7000H datasheet.pdf