Bourns Inc. CR1206-FX-2431ELF
CR1206-FX-2431ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2431ELF
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2431ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2431ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2431ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2431ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2431ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2431ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2431ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2431ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2431ELF
RES SMD 47.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 2A 120V datasheet.pdf