Bourns Inc. CR1206-FX-2492ELF
CR1206-FX-2492ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2492ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2492ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2492ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2492ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2492ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2492ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2492ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2492ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2492ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2492ELF
LED 5MM VERT SUP DIFF YEL PC MNT datasheet.pdf
CONV DC-DC 15W 24VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 240MA 6.9 OHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 3.9K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf