Bourns Inc. CR1206-FX-25R5ELF
CR1206-FX-25R5ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-25R5ELF
Brief Description
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-25R5ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-25R5ELF
QUANTITY
CR1206-FX-25R5ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-25R5ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-25R5ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-25R5ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-25R5ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-25R5ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-25R5ELF
RES SMD 30.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MARKER TIE MINI FLAG 4.3" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1300W datasheet.pdf