Bourns Inc. CR1206-FX-3901ELF
CR1206-FX-3901ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-3901ELF
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-3901ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-3901ELF
QUANTITY
CR1206-FX-3901ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-3901ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-3901ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-3901ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-3901ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-3901ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-3901ELF
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CSB1880-MPC8536E DEVELOPMENT KIT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7S 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
AC 5C 5#16S SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 120 UF 20% 25 V datasheet.pdf