Bourns Inc. CR1206-FX-4121ELF
CR1206-FX-4121ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4121ELF
Brief Description
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4121ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4121ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4121ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4121ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4121ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4121ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4121ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4121ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4121ELF
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER H-S 16-SOIC datasheet.pdf
RESONATOR SAW CER 304.325MHZ SMD datasheet.pdf
090III 18P PLUG ASSY BROWN datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 5POS W/B 2.0MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
IC ARM PROCESSOR datasheet.pdf
26500 15C 15#20 P PLUG SS LC datasheet.pdf
Precision Low Drift 2.048 V/2.5 V/4.096 V/ 5.0 V SOT-23 Reference with Shutdown IC datasheet.pdf