Bourns Inc. CR1206-FX-43R2ELF
CR1206-FX-43R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-43R2ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-43R2ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-43R2ELF
QUANTITY
CR1206-FX-43R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-43R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-43R2ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-43R2ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-43R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-43R2ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-43R2ELF
JUMPER-H1505TR/A2015Y/X 6" datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56.2 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf