Bourns Inc. CR1206-FX-4422ELF
CR1206-FX-4422ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4422ELF
Brief Description
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4422ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4422ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4422ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4422ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4422ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4422ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4422ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4422ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4422ELF
DIODE GEN PURP 1KV 1A SMB datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.74M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 284K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP 300F -5% +10% 2.7V T/H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.6A SOT-2233L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf