Ohmite TFSC27K0JE
TFSC27K0JE picture photo
Mfg. Part Number
TFSC27K0JE
Brief Description
RES 27K OHM 3/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
TFSC27K0JE.pdf
Availability of TFSC27K0JE
QUANTITY
TFSC27K0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TFSC27K0JE
Internal Part NumberEIS-TFSC27K0JE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" x 0.028" Rectangular x 0.512" L (5.50mm x 0.70mm x 13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFSC27K0JE
Related LinksTFSC2, TFSC27K0JE Datasheet, Ohmite Distributor
TFSC27K0JE Details Description
Related parts for TFSC27K0JE
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/ADJ 3A DDPAK datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.9A (Switch) Backlight 8-TDFN (2x3) datasheet.pdf
EXT CABLE 24V 2M 4 WAY SPLIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
MOSFET N CH 500V 22A TO-220FP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf