Bourns Inc. CR1206-FX-4531ELF
CR1206-FX-4531ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4531ELF
Brief Description
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4531ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4531ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4531ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4531ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4531ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4531ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4531ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4531ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4531ELF
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
10P SOCKET OPEN NO STRAIN RELIEF datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC MEMS 125.0000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A TO220-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf