Bourns Inc. CR1206-FX-4701ELF
CR1206-FX-4701ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4701ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4701ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4701ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4701ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4701ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4701ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4701ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4701ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4701ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4701ELF
SIDACTOR BI 140V 150A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 9.09M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS FEMALE CIRCULAR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 6POS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 32MM datasheet.pdf
RES 25 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf