Bourns Inc. CR1206-FX-60R4ELF
CR1206-FX-60R4ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-60R4ELF
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-60R4ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-60R4ELF
QUANTITY
CR1206-FX-60R4ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-60R4ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-60R4ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-60R4ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-60R4ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-60R4ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-60R4ELF
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POWER ENT MOD W/FILTER 2A 1PL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW MODBRNCH 30POS datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER BLUE datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
100V NPN high gain transistor IC datasheet.pdf