Bourns Inc. CR1206-FX-6811ELF
CR1206-FX-6811ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-6811ELF
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-6811ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-6811ELF
QUANTITY
CR1206-FX-6811ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-6811ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-6811ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-6811ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-6811ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-6811ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-6811ELF
CONN RCPT .100" 66POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 60A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MULTI-STUD RING AVIKRIMP datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.033UF RADIAL datasheet.pdf