Bourns Inc. CR1206-FX-78R7ELF
CR1206-FX-78R7ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-78R7ELF
Brief Description
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-78R7ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-78R7ELF
QUANTITY
CR1206-FX-78R7ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-78R7ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-78R7ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-78R7ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-78R7ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-78R7ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-78R7ELF
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
IC MULT-CH RS232 DVR/RCVR20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CHROMALIT PANEL 70CRI 305X215MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.3KV 700MA datasheet.pdf
CABLE DUCT RIGHT ANGLE SPLIT CVR datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf