Bourns Inc. CR1206-J/-1R2ELF
CR1206-J/-1R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-J/-1R2ELF
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-J/-1R2ELF.pdf
Availability of CR1206-J/-1R2ELF
QUANTITY
CR1206-J/-1R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-J/-1R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-J/-1R2ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-J/-1R2ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-J/-1R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-J/-1R2ELF Details Description
Related parts for CR1206-J/-1R2ELF
TERMINAL SCREW HORIZONTAL PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 1.5W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 20MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf