Bourns Inc. CR2010-JW-241ELF
CR2010-JW-241ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2010-JW-241ELF
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CR2010-JW-241ELF.pdf
Availability of CR2010-JW-241ELF
QUANTITY
CR2010-JW-241ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2010-JW-241ELF
Internal Part NumberEIS-CR2010-JW-241ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2010-JW-241ELF
Related LinksCR2010-J, CR2010-JW-241ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2010-JW-241ELF Details Description
Related parts for CR2010-JW-241ELF
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
D SUB SCREW LOCK 12,7 MM_M3 INNE datasheet.pdf