Bourns Inc. CR2512-FX-7500ELF
CR2512-FX-7500ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2512-FX-7500ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CR2512-FX-7500ELF.pdf
Availability of CR2512-FX-7500ELF
QUANTITY
CR2512-FX-7500ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2512-FX-7500ELF
Internal Part NumberEIS-CR2512-FX-7500ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2512-FX-7500ELF
Related LinksCR2512-F, CR2512-FX-7500ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2512-FX-7500ELF Details Description
Related parts for CR2512-FX-7500ELF
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
TRIAC 400V 12A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 24V 2.08A 50W datasheet.pdf
MINI TWINAX PATCH CORD 78OHM 24" datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
1500 L, 5MM PITCH, 3M RANGE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf