CR Magnetics Inc. CR4111-100
CR4111-100 picture photo
Mfg. Part Number
CR4111-100
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 100A AC
Datasheet Download
CR4111-100.pdf
Availability of CR4111-100
QUANTITY
CR4111-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4111-100
Internal Part NumberEIS-CR4111-100
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 10 V
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4111-100
Related LinksCR411, CR4111-100 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4111-100 Details Description
Related parts for CR4111-100
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20QSOP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-BB-NIFG-E1) datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 300MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf