CR Magnetics Inc. CR4111-20
CR4111-20 picture photo
Mfg. Part Number
CR4111-20
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
Datasheet Download
CR4111-20.pdf
Availability of CR4111-20
QUANTITY
CR4111-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4111-20
Internal Part NumberEIS-CR4111-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4100
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 10 V
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4111-20
Related LinksCR41, CR4111-20 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4111-20 Details Description
Related parts for CR4111-20
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 1A TO-220 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RING TIN 300-350MCM 1/2" datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED T 2E 2.75KV datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 600PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH SMD datasheet.pdf