CR Magnetics Inc. CR4111S-100
CR4111S-100 picture photo
Mfg. Part Number
CR4111S-100
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 100A AC
Datasheet Download
CR4111S-100.pdf
Availability of CR4111S-100
QUANTITY
CR4111S-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4111S-100
Internal Part NumberEIS-CR4111S-100
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 10 V
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4111S-100
Related LinksCR411, CR4111S-100 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4111S-100 Details Description
Related parts for CR4111S-100
SENSOR OPTO SLOT 32MM TRANS C-MT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF 15V 1A SOT-323 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN D-SUB PIN 22-28AWG CRIMP AU datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 7POS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 60A 0.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf