CR Magnetics Inc. CR4120-75
CR4120-75 picture photo
Mfg. Part Number
CR4120-75
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 75A AC
Datasheet Download
CR4120-75.pdf
Availability of CR4120-75
QUANTITY
CR4120-75 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4120-75
Internal Part NumberEIS-CR4120-75
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing75A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4120-75
Related LinksCR41, CR4120-75 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4120-75 Details Description
Related parts for CR4120-75
CABLE TEST BNC MALE-BNC MALE 60" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
THERM NTC 470 OHMS 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf