CR Magnetics Inc. CR4150-40
CR4150-40 picture photo
Mfg. Part Number
CR4150-40
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 40A AC
Datasheet Download
CR4150-40.pdf
Availability of CR4150-40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR4150-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4150-40
Internal Part NumberEIS-CR4150-40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4100
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing40A
Number of Channels2
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)75mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule, Dual Pass Through
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4150-40
Related LinksCR41, CR4150-40 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4150-40 Details Description
Related parts for CR4150-40
RES SMD 68K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 48LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 39POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CPM WHEEL 8X1X3" 7A MED datasheet.pdf