Vicor Corporation VE-250-EW-S
VE-250-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-250-EW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VE-250-EW-S.pdf
Availability of VE-250-EW-S
QUANTITY
VE-250-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-250-EW-S
Internal Part NumberEIS-VE-250-EW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-250-EW-S
Related LinksVE-25, VE-250-EW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-250-EW-S Details Description
Related parts for VE-250-EW-S
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/X/YLW DIFF datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 19SKT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf